Barolo vinauktion: 600,000 XNUMX € för Barolo in a Barrel

Wine.AuctionItaly.1 | eTurboNews | eTN
Barolo vinauktion

Ibland är ett evenemang bara ett evenemang, och ibland (när jag har tur) förvandlas evenemanget till en underbar lördagseftermiddagsupplevelse som är bra genom att göra gott.

Nyligen blev jag inbjuden till Barolo en primeur på Il Gattopardo (med en Zoom simulcast från Grinzane Cavor Castle i Piemonte, Italien). Evenemanget sågs också i Tyskland, Schweiz och Storbritannien, i samarbete med Langhe Monferrato Roero Tourist Board. En Primeur är ett populärt inköpssystem i Bordeaux där vinerna säljs och köps medan de fortfarande lagras på fat och levereras till köparen i slutet av processen (denna försäljningsmetod har inte varit populär utanför Gironde).

Meningsfullt

Evenemanget erbjöd vinsamlare en aldrig tidigare skådad möjlighet att delta i ett filantropiskt initiativ som skulle gynna välgörenhetsorganisationer såväl som vinsamlare. Högstbjudande på barriquerna av Barolo (årgång 2020) från ett specifikt skifte inom en historisk vingård fick vinet och de tillhörande skryträttigheterna.

vin.AuktionItalien.2 | eTurboNews | eTN

Ett annat mål var att belysa komplexiteten i de olika delarna som utgör den historiska Gustava vingården (tills nu har vinet inte buteljerats som en oberoende sort). Högstbjudande vann en barrique av vin gjord på Barolo Nebbiolo-druvor, skördad 2020, i den historiska Cascina Gustava Vineyard, Frinzane. När vinet har slutfört sin lagringsprocess (2024) kommer varje barrique att ge cirka 300 flaskor, som kommer att buteljeras och märkas med en etikett speciellt skapad av konstnären Giuseppe Penone. Målmarknaden för auktionen? Avancerade vinkännare, inklusive vinsamlare, köpare och säljare.

Barolo. Vinet

Nebbiolo odlades i Piemonte redan på 14-talet. Druvan är sen att mogna och skadas lätt av dåligt väder; men eftersom det gör ett mycket aromatiskt och kraftfullt rött vin är det högt ansedd. Barolos måste lagras i minst tre år, minst två i trä, vilket ger ett vin som är tanniskt och robust och vanligtvis behöver minst fem år för att mjukna till ett komplext, jordnära vin.

Barolo anses vara en av Italiens finaste vinappellationer och många experter anser att det är det bästa inom italiensk vinframställning. Vissa oenifiler hänvisar till Barolo som kungen av viner och kungarnas vin, för fram till mitten av 19-talet ägdes Piemonte av det ädla huset Savoy, de historiska härskarna i nordvästra Italien. Savoyerna gynnade Nebbiolo och Barolo DOCG omfattar 11 kommuner, inklusive staden Barolo.

Det finns 4200 tunnland vingård i appellationen och sedan slutet av 19-talet har odlare försökt identifiera sina bästa vingårdar. Barolo COCG kräver att viner är 100 procent Nebbiolo, en druva som anses vara Pinot Noir i Italien.

 Det är intressant att notera att Grinzane inte har några meritlista för att producera distinkta enstaka vingårdsbarolos och det mesta av frukten har använts i blandade barolos. Experter tycker att Nebbiolo har förmågan att överföra essensen av plats och har utmärkt potential att stå ensam. Alla viner i auktionen vinifierades i barrique, tillbringade 10-15 dagar på skalen med manuella pump overs och punch downs. De malolaktiska jäsningarna skedde i faten. Lagring beräknas vara cirka 24 månader i trä och kommer att variera beroende på det individuella vinet.

Auktion Superstars

Wine.AuctionItaly.3 | eTurboNews | eTN

Antonio Galloni (vinkritiker och VD för Vineous) orkestrerade programmet i New York och skapade NFTs (icke-fungibla tokens) för var och en av de 15 barriquerna, en form av digitalt certifikat som garanteras av blockchain. Född i Venezuela introducerades Galloni för vin i mycket tidig ålder eftersom hans föräldrar var italienska vinhandlare och hans farfar älskade viner från Bordeaux, Bourgogne och Rhone. Galloni skrev sina första berättelser om Bourgogne och Bordeaux för sin franska klass på gymnasiet.

Galloni tilldelades en MBA från MIT Sloan School of Management. 2003 startade han ett nyhetsbrev med fokus på vinerna från Piemonte, vilket förverkligade en livslång total nedsänkning av italienskt vin. Barolo imponerade så mycket på honom att han startade Piedont Report (2004), och den har blivit den främsta guiden för regionens viner. Galloni blev italiensk vinkritiker åt Robert Parker 2006 och startade 2013 Vinous.

Wine.AuctionItaly.4 | eTurboNews | eTN

I Italien var evenemanget värd av filantropen Evelina Christillin, ordförande för Museum of Egyptian Antiquities Foundation (Turin), och tidigare ordförande för ENIT (den italienska regeringens turistbyrå). Hon fick sällskap av auktionspresentatören Valeria Ciardiello, en italiensk journalist och Cristiano De Lorenzo, chef för Christie's Italia, som skötte den direktsända auktionen.

Wine.AuctionItaly.5 | eTurboNews | eTN

Auktionen leddes av Christie's auktionshus i Italien ... i ett ovanligt steg accepterade de inte sina vanliga provisioner för att gynna välgörenhetsorganisationerna.

Varje barrique drog ett lägsta bud på 30,000 300 euro, vilket producerade cirka XNUMX numrerade Barolo-flaskor med en etikett designad av den kända italienska konstnären och skulptören, Giuseppe Penone, känd för sina storskaliga skulpturer av träd som känner igen kopplingen mellan människan och naturen.

Wine.AuctionItaly.6 | eTurboNews | eTN
Vinproduktionen för evenemanget övervakades av Donato Lantis ENOSIS Maraviglia Laboratory.
Wine.AuctionItaly.7 | eTurboNews | eTN

Den vetenskapliga styrkommittén leddes av Matteo Ascheri, ordförande för konsortiet för skydd av Barolo Barbaresco Alba Langhe Dogliani, med deltagande av Vincenzo Gerbi, professor emeritus vid universitetet i Turin och Vladimiro Rambaldi, ensam direktör för Agenzia di Pollenzo, Sp. A, och i samarbete med forskaren Anna Schneider (National Research Council- Institute for the Sustainable Protection of Plants).

Vinnare av Barolo Barriques

Endast en amerikansk budgivare var framgångsrik; de flesta barriquerna köptes av samlare i Europa. Totalt samlade auktionen in över 600,000 30,000 euro med de enskilda lotterna som inbringade cirka 50,000 XNUMX till XNUMX XNUMX euro vardera.

Det högsta budet på 140,000 600 euro säkrade den enda tonneauen i programmet, en stor vinbarrique motsvarande cirka 2020 flaskor av Barolo de Commune di Grinzane Cavour XNUMX som oväntat lades till i slutet av auktionen av vicepresident för Cassa di Risparmio di Cuneo Foundation, Ezio Raviola.

Ett bud på 50,000 10 Euro på Barolo No. XNUMX barrique gynnade Adas Foundation (en ideell organisation som tillhandahåller smärtbehandling, psykologiskt stöd och palliativ vård i hemmet). Enligt kritikern Galloni var det "ett av de mest intressanta vinerna i den här auktionen ..."

Auktionsmottagarna inkluderade också Alta Langa Cultural Park för sina kultur-/turismprogram; Augusto Rancilio Foundation för studier/forskning inom arkitektur, stödja unga människor och deras inträde i arbetslivet och restaurering av en 17-talsvilla, samt en Hongkongbaserad välgörenhetsorganisation som stöder föräldralösa barn och gravida ungdomar.

Framtiden

Eventarrangörer föreslår att den första Barolo En Primeur (känd som "edition zero") kommer att bli en mall för framtiden, och kanske kommer andra Barolo-producenter att bidra med sina viner till andra liknande evenemang.

Händelse

Wine.AuctionItaly.8 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.9 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.10 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.11 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.12 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.13 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.14 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.15 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.16 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.17 | eTurboNews | eTN
Wine.AuctionItaly.18 | eTurboNews | eTN

© Dr Elinor Garely. Denna upphovsrättsartikel, inklusive foton, får inte reproduceras utan skriftligt tillstånd från författaren.

VAD MAN TA BORT FRÅN DENNA ARTIKEL:

  • En Primeur är ett populärt inköpssystem i Bordeaux där vinerna säljs och köps medan de fortfarande lagras på fat och levereras till köparen i slutet av processen (denna försäljningsmetod har inte varit populär utanför Gironde).
  • Vissa oenifiler hänvisar till Barolo som kungens kung och kungarnas vin, för fram till mitten av 19-talet ägdes Piemonte av det ädla huset Savoy, de historiska härskarna i nordvästra Italien.
  • Barolos måste lagras i minst tre år, minst två i trä, vilket ger ett vin som är tanniskt och robust och vanligtvis behöver minst fem år för att mjukna till ett komplext, jordnära vin.

<

Om författaren

Dr. Elinor Garely - speciell för eTN och chefredaktör, vine.travel

Prenumerera
Meddela om
gäst
1 Kommentar
Senaste
äldsta
Inline feedbacks
Visa alla kommentarer
1
0
Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
()
x
Dela till...