Klicka här för att visa DINA banners på denna sida och betala bara för framgång

flygbolag Flygplats Flyg Breaking Travel News Affärsresa Destination Lyx Nyheter Personer Ansvarig Säkerhet Shopping Turism Turist Transport Resetrådsnyheter trend

Världens bästa och sämsta flygplatser för affärsklassresenärer

Världens bästa och sämsta flygplatser för affärsklassresenärer
Världens bästa och sämsta flygplatser för affärsklassresenärer
Skriven av Harry Johnson

Även om att flyga business class är något som många resenärer aldrig kommer att få uppleva, kan det vara en trevlig behandling för ett speciellt tillfälle.

Men vilka flygplatser erbjuder den bästa upplevelsen för affärsklassresenärer?

Ny flygindustristudie har rankat de bästa globala flygplatserna för business class-resor, baserat på faktorer som antal lounger, antal destinationer som serveras, procentandelen av flyg i tid och flygplatsbetyg för att avslöja de bästa (och sämsta) flygplatserna för business class resa i världen.

Världens bästa flygplatser i affärsklass

RangFlygplatsLandloungerDestinationer serverasÅrliga flyg i tidFlygplatsbetyg /5Business class poäng /10
1Heathrow flygplatsStorbritannien4323975.4%47.10
2Haneda flygplatsJapan2710986.4%57.03
3Changi flygplatsSingapore2017582.0%56.83
4Frankfurts flygplatsTyskland2537571.3%46.35
5Charles de Gaulle flygplatsFrankrike2630170.8%46.22

Den flygplats som har den högsta totalpoängen för företagsklass är Heathrow Airport, med ett betyg på 7.10 av 10. Heathrow är en av de mest trafikerade flygplatserna i världen, som flyger till ett stort antal platser, med över 230 unika destinationer runt om i världen. värld. Flygplatsen har överlägset flest lounger i businessklass med 43 för passagerare att njuta av.

På andra plats kommer Haneda flygplats, med ett medelpoäng på 7.03 av 10. Flygplatsen har traditionellt hanterat majoriteten av Tokyos inrikes internationella resor även om den har utökat sin internationella verksamhet alltmer också. Flygplatsen har bäst prestanda i tid, med 86.4 % av flygen som avgår i tid.

Världens sämsta flygplatser i business class

RangFlygplatsLandloungerDestinationer serverasÅrliga flyg i tidFlygplatsbetyg /5Business class poäng /10
1Ninoy Aquino International Airportfilippinerna1410159.6%30.88
2Gatwick AirportStorbritannien1220067.8%31.82
3Newark Liberty International AirportUSA1220069.4%32.03
4Orlando International AirportUSA615276.6%32.10
5Indira Gandhi International AirportIndien1214176.2%32.30
6Harry Reid internationella flygplatsUSA616778.6%32.43
7Kuala Lumpurs internationella flygplatsMalaysia1814473.5%32.50
8Charlotte Douglas International AirportUSA618779.2%32.84
9Phoenix Sky Harbor International AirportUSA815380.2%32.97
9Josep Tarradellas Barcelona–El Prat flygplatsSpanien519471.5%42.97

Den flygplats som har lägst totalpoäng för företagsklass är Ninoy Aquino International Airport, med ett betyg på 0.88 av 10. Eftersom Manilas flygplats är huvudporten till Filippinerna fick Manilas flygplats sämst poäng för tre olika kategorier: dess antal destinationer, på -tid prestanda, och betyg från Skytrax.

På andra plats kommer Gatwick Airport, i Storbritannien, med ett genomsnittligt betyg på 1.82 av 10. Medan Londons Heathrow rankas bland de bästa flygplatserna för resor i affärsklass, är det tvärtom för Gatwick. Förutom en poäng på bara 3 av 5 från Skytrax var Gatwick bland de sämsta flygplatserna när det gällde prestanda i tid för sina flygningar, med bara 67.8 % som ansågs vara i tid.

Om författaren

Harry Johnson

Harry Johnson har varit uppdragsredaktör för eTurboNews i mer än 20 år. Han bor i Honolulu, Hawaii, och kommer ursprungligen från Europa. Han tycker om att skriva och bevaka nyheter.

Lämna en kommentar

Dela till...