Klicka här för att visa DINA banners på denna sida och betala bara för framgång

flygbolag Flygplats Österrike Flyg Belgien Breaking Travel News Affärsresa Kanada kultur Danmark Destination Grekland Hälsa Besöksnäringen Hotell & Resorts Italien Lyx Nyheter Personer Portugal Resorts Ansvarig Säkerhet Shopping Spanien Schweiz temaparker Turism Turist Transport Resetrådsnyheter Förenade arabemiraten

Världens 10 säkraste destinationer för familjesemestern

Världens 10 säkraste destinationer för familjesemestern
Världens 10 säkraste destinationer för familjesemestern
Skriven av Harry Johnson

Varje förälder vet att det alltid är en utmanande uppgift att planera en familjesemester med barn.

Med alla krav, bekvämligheter och allmänna säkerhetsnivåer i området eller landet för att vara säker på att din familj kan semester utan bekymmer, kan det vara en huvudvärk att välja en destination. 

För att hjälpa föräldrarna gjorde reseexperter en del omfattande efterforskningar och analyserade en rad variabler som övergripande säkerhet, familjevänligt boende, barnvänliga restauranger och familjeaktiviteter tillgängliga över en rad populära destinationer för att upptäcka och avslöja vilka semesterorter är de mest lämpliga för familjer som letar efter en säker men ändå trevlig plats.

De 10 säkraste familjevänliga semesterdestinationerna i världen:

RangLandCityPeace Index Poäng /5% av familjevänliga hotell% av barnvänliga restauranger% av barnvänliga aktiviteter och attraktionerFamiljesäkerhetspoäng /10
1Schweizzurich1.3218.59%34.44%27.03%7.81
2GreklandHeraklion1.9317.69%35.88%34.01%7.45
3Danmarkköpenhamn1.2614.64%27.60%19.81%7.02
3Österrikewien1.3216.98%37.00%18.15%7.02
5Portugallissabon1.2711.51%36.71%24.38%6.91
6Spanienmadrid1.6222.04%28.39%23.90%6.89
7Belgienbryssel1.512.20%37.48%28.90%6.76
7UAEDubai1.8523.41%18.18%30.30%6.76
9Italienrom1.6528.34%40.70%21.87%6.58
9KanadaVancouver1.3319.40%25.75%19.00%6.58

Enligt forskningen:

  • Zürich, Schweiz kommer ut som den säkraste staden för familjer att besöka, med ett familjesäkerhetspoäng på 7.81/10. Den ligger på tredje plats på vårt brottsindex och med en årlig medeltemperatur på 9.3 Celsius, lite på den svalare sidan.
  • Heraklion, Grekland tar 2:a plats som näst bäst, med en familjesäkerhetspoäng på 7.45/10. Den ligger på fjärde plats på vårt brottsindex och med en årlig medeltemperatur på 19 grader Celsius är det en säker stad med behagliga temperaturer. 
  • Köpenhamn, Danmark och Österrike, Wien har båda placerat sig på tredje plats, med en familjesäkerhetspoäng på 3/7.02. 

Forskningen har också avslöjat att:

  • De bästa semesterdestinationerna för familjevänligt boende är Orlando, FL, USA med 58.93 % av familjevänliga hotell, följt av Las Vegas, NV, USA, med 28.73 % av familjevänliga hotell och Rom, Italien med 28.34 % över familjevänliga hotell.
  • De bästa semesterdestinationerna för familjevänliga restauranger är Florens, Italien med 48.36 % av familjevänliga restauranger, följt av Venedig, Italien med 44.94 % av familjevänliga restauranger och Rom, Italien med 40.7 % av familjevänliga restauranger.
  • De bästa semesterdestinationerna för familjevänliga aktiviteter är Pattaya, Thailand med 35.5 % av familjevänliga aktiviteter, följt av Heraklion, Grekland med 34.01 % av familjevänliga aktiviteter och Orlando, FL, USA med 33.93 % av familjevänliga aktiviteter . 

Experterna har avslöjat sina 5 bästa tips för att vara säker när du reser utomlands:

1 - Gör din forskning om landets kulturer, normer, traditioner och språk innan du reser. Detta kommer inte bara att hjälpa dig att hitta runt, utan du kommer att lära dig om valutor, lokala konventioner och traditioner och få en känsla av kulturen. 

2 - Var klok på dina värdesaker. Ta bara det absoluta minimum när du vågar dig ut. Kreditkort, telefon och en kopia av ditt pass är allt du behöver. Bär inte mycket kontanter och håll ett öga på dina tillhörigheter. 

3 - Boka allt i förväg. Bokning i förväg kommer att göra ditt liv enklare, du kommer att kunna planera din rutt för transportnavet till ditt boende enkelt. Att vara medveten om din rutt kommer att undvika att du hamnar vilse, vilket gör det säkrare för dig och dina barn.

4 - Ge en uppsättning kontaktuppgifter till alla dina följeslagare. Boendets adress och nummer, ditt eget kontaktnummer, allt som kan spåras tillbaka till dig. Lägg den sedan i ett kassaskåp i en ficka med dragkedja på alla dina barns kläder.

5 - Om du blir separerad eller går vilse, ordna en mötesplats. Det är lätt att gå vilse när du är i ett trångt område, så du bör välja en mötesplats. Och om dina barn går vilse, se till att de vet vad de ska göra om de inte kan hitta dig (t.ex. hitta en polis, en annan familj med barn, en anställd).

Relaterade nyheter

Om författaren

Harry Johnson

Harry Johnson har varit uppdragsredaktör för eTurboNews i mer än 20 år. Han bor i Honolulu, Hawaii, och kommer ursprungligen från Europa. Han tycker om att skriva och bevaka nyheter.

Lämna en kommentar

Dela till...