Snabb Nyheter

Hotspots för resor, speciellt för seniorer

Om du är en senior över 60, gör du troligen eller njuter av en resebucket list. Det är den tiden i livet att gå i pension, sakta ner från rat race och njuta av att besöka nya platser.

Forskning utförd av Aging In Place sammanställer en lista över OECD-länder och de största och mest besökta städerna i USA. De rankade sedan varje destination efter dess lämplighet för seniorresenärer och tittade på kollektivtrafikförbindelser, sightseeingmöjligheter, väder och hotell.

De 10 bästa semesterländerna för pensionärer:

RangLandAntal konstgallerierAntal attraktionerGenomsnittlig årlig nederbörd (mm)Kollektivtrafiksatsningar% av hotell med rullstolsanpassad tillgångPensionsresepoäng/10
1USA6,996256,915715$ 116.3b46.859.14
2Australien1,15038,889534$ 21.7b50.899.04
3Kanada1,31938,926537$ 9.8b38.058.49
4Italien1,290129,659832$ 10.6b44.78.08
5Spanien47356,824636$ 6.2b507.83
6Tyskland52842,418700$ 27.2b37.047.68
7Storbritannien2,09683,2391,220$ 25.2b36.737.68
8Frankrike98578,254867$ 23.7b43.457.58
9Japan2,340113,1651,668$ 45.9b21.96.82
10Turkiet38714,765593$ 8.7b26.696.57

För seniorer är USA det bästa landet att resa till, och fick 9.14 av 10 över alla faktorer vi tittade på. USA har fler konstgallerier, natur- och djurlivsområden och attraktioner än något annat land på vår lista, vilket ger oändliga möjligheter för saker att göra på semestern.

 46.85 % av hotellen i USA är markerade som rullstolsanpassade på Tripadvisor. Av alla länder vi tittade på är det bara Spanien och Australien som har en högre andel tillgängliga hotell. För pensionärer indikerar detta mer tillgängliga duschar, badkar och större hotellrum för att tillgodose rörelsehinder.

Australien rankas tvåa – fick 9.04 av 10 för pensionärsresor enligt kriterierna vi tittade på. Australien har den högsta andelen rullstolsanpassade hotell av alla länder på vår lista, med 50.89 %, och den minsta mängden genomsnittlig årlig nederbörd.

Kanada rankas som tredje med 8.49 av 10 över alla kriterier. Med ett genomsnitt på 537 mm nederbörd per år är Kanada en av de torraste destinationerna på vår lista, vilket ger dig den bästa chansen till en semester utan regn.

Forskningen beskriver också de bästa resmålen för städer i USA:

RangCityAntal konstgallerierAntal attraktionerGenomsnittlig årlig nederbörd (mm)% av människor som använder kollektivtrafik% av hotell med rullstolsanpassad tillgångPensionsresepoäng/10
1Las Vegas502,3281063.256.917.95
2San Francisco712,31258131.636.747.73
3chicago722,3951,03826.245.387.35
4Los Angeles572,6453628.223.466.97
5New York2165,5431,25852.844.366.45
6Tucson517672692.941.876.41
7Austin331,1369212.955.566.33
7Seattle541,33299920.532.026.33
9Orlando171,5111,3072.975.286.07
9Portland371,1561,11111.447.866.07
11Albuquerque405272251.759.795.94

Las Vegas rankas först som den bästa staden för pensionerade semesterfirare – med ett betyg på 7.95 av 10. Trots sitt rykte som den ultimata lekplatsen för nattliv och kasinon har Sin City oändliga möjligheter för pensionärsresenärer. Las Vegas är hem för fler konstgallerier, områden med natur och djurliv och attraktioner än de flesta andra städer på vår lista.

San Francisco rankas tvåa med ett betyg på 7.73 av 10. San Francisco har fler konstgallerier och områden med natur och djurliv än de flesta städer vi tittade på, vilket ger oändliga möjligheter för sightseeing och utforska stadens naturliga skönhet.

Chicago ligger på tredje plats med ett betyg på 7.35 av 10. Med fler konstgallerier och attraktioner än de flesta städer vi tittat på är Chicago en av de bästa städerna vi tittat på för sightseeing och kultur. Chicago har också ett av de mest använda kollektivtrafiksystemen av alla städer i USA vi tittade på, med 26.2 procent av alla pendlare som väljer att resa med buss, tåg eller kollektivtrafik.

Relaterade nyheter

Om författaren

redaktör

Chefredaktör för eTurboNew är Linda Hohnholz. Hon är baserad på eTNs huvudkontor i Honolulu, Hawaii.

Lämna en kommentar

Dela till...