Breaking Travel News Affärsresa Destination Hälsa Besöksnäringen Hotell & Resorts Nyheter ombyggnad Resorts Ansvarig Säkerhet Shopping Hållbar Teknologi Turism Transport Resetrådsnyheter USA

De flesta och minst hållbara resmålen i USA

De flesta och minst hållbara resmålen i USA
De flesta och minst hållbara resmålen i USA
Skriven av Harry Johnson

Städer runt om i världen gör nu sitt bästa för att bekämpa den globala klimatförändringen och för att bli mer hållbara

Med resenärer som blir allt mer medvetna om vilken inverkan de kan ha på planeten, gör städer sitt bästa för att bli mer hållbara.

Städerna runt om i världen gör nu sitt när det kommer till att bekämpa klimatförändringarna, från att använda mer förnybar energi eller uppmuntra invånare och besökare att använda kollektivtrafik, cykla och gå.

Så vilka är de mest hållbara destinationerna i USA?

För att ta reda på det analyserade resebranschens experter några av USA:s mest besökta städer på en rad hållbara faktorer.

De 10 mest hållbara städerna i USA 

WTM London 2022 kommer att äga rum 7-9 november 2022. Registrera dig nu!

RangCity% av hållbara hotell% av personer som går, cyklar eller åker kollektivt till jobbetFörnybar energi som % av den totala förbrukningenGenomsnittlig årlig luftförorening (μg/m³)Artificiell ljusstyrka (μcd/m2)Koldioxidavtryck per person  (t CO2)Miles av cykelvägarTrängselnivåBetyg  / 10
1Portland9.00%33.2%43.1%7.06,59016.75.3120%7.50
2Seattle9.19%44.8%38.4%6.08,24017.312.1923%7.29
3New York City14.33%71.6%12.9%10.011,70017.1124.1935%6.50
4Minneapolis4.40%30.4%15.6%11.48,78021.841.7010%6.46
4Denver5.15%21.9%11.3%9.85,25019.49.0018%6.46
6boston7.45%54.1%6.8%8.08,34019.05.3119%6.17
7Salt Lake City3.01%20.4%7.0%9.14,67015.51.5915%6.04
8Buffalo5.88%20.7%12.9%9.36,14019.80.0713%6.00
9San Jose3.64%11.3%16.4%8.55,22017.50.4019%5.67
9Austin2.41%15.9%7.5%10.77,48015.019.1020%5.67

1. Portland, Oregon

På första plats är Portland, Oregon, som är välkänd för att vara en progressiv stad, så det är logiskt att hållbarhet skulle vara viktigt här.

Delstaten Oregon har den högsta andelen förnybar energianvändning av alla på vår lista (43.1 %) och får också höga poäng för sin låga ljusförorening (6,590 2 μcd/m9) och antalet hållbara hotell (XNUMX % av det totala antalet hotell).

Portland har regelbundet rankats högt i listorna över de grönaste städerna i Amerika och var en av de första att införa en omfattande plan för att ta itu med CO2-utsläpp.

2. Seattle, Washington

Inte så långt från Portland ligger den andra placerade staden Seattle, Washington. Staden är känd för att vara ett tekniknav och har upplevt en snabb befolkningstillväxt, men den var också den första som lovade att bli klimatneutral, vilket gjorde det redan 2010.

Precis som Portland får Seattle höga poäng för sin användning av förnybar energi (38.4 %) samt för sin genomsnittliga luftförorening (6 μg/m³), människor som går eller använder kollektivtrafik (44.8 %) och hållbara hotell (9.19 %).

Seattle är starkt beroende av vattenkraft och använder bara fossila bränslen för en mycket liten andel av sin el.

3. New York City, New York

Trots att New York är en av de största och mest trafikerade städerna i världen tar New York tredje plats.

NYC var den högsta rankade staden för inte en, inte två, utan tre faktorer: hållbara hotell, människor som går eller använder kollektivtrafik och längden på cykelvägarna.

Stora äpplets storlek har tvingat det att ta itu med sitt koldioxidavtryck direkt, investera i ett omfattande kollektivtrafiknät, bygga gröna kontorsbyggnader och lova att drastiskt minska utsläppen.

Forskningen visade också de minst hållbara amerikanska städerna

RangCity% av hållbara hotell% av personer som går, cyklar eller åker kollektivt till jobbetFörnybar energi som % av den totala förbrukningenGenomsnittlig årlig luftförorening (μg/m³)Artificiell ljusstyrka (μcd/m2)Koldioxidavtryck per person  (t CO2)Miles av cykelvägarTrängselnivåBetyg  / 10
1Nashville2.20%11.1%8.8%14.38,78017.60.6019%3.46
2Columbus5.14%11.2%4.4%13.610,00019.81.4013%3.67
3Dallas1.96%11.0%7.5%11.812,50016.52.9017%3.79
3Houston2.14%10.1%7.5%11.112,30014.60.7520%3.79
5Indianapolis2.01%7.7%6.7%12.49,62020.613.7512%3.87
6Philadelphia3.82%39.7%6.1%11.512,20019.54.9622%3.92
7chicago5.44%41.6%7.3%13.417,90021.127.2924%4.04
8Baltimore6.20%29.3%5.9%11.513,40020.21.0015%4.13
9Tampa2.82%12.5%7.2%9.210,70015.30.7021%4.17
10Cincinnati4.13%17.9%4.4%11.77,53022.62.2014%4.21

1. Nashville, Tennessee

På botten av rankingen kommer Nashville, Tennessee, en av de snabbast växande städerna i landet. 

Nashville är den stad med lägst betyg när det gäller dess luftföroreningar (14.3 μg/m³) och får även dåliga resultat för sin cykelvägsinfrastruktur, med bara 0.6 km skyddade vägar.

2. Columbus, Ohio

Den näst lägsta staden är Columbus, den mest befolkade staden i delstaten Ohio.

Ohio har en mycket låg andel förnybar energianvändning (4.4 %) och staden Columbus har en hög nivå av luftföroreningar, på 13.6 μg/m³.

De höga nivåerna av föroreningar i området orsakas till stor del av Ohio State Universitys McCracken Power Plant, deponin som drivs av Solid Waste Authority of Central Ohio (SWACO) och Anheuser-Busch Columbus Brewery.

3. Houston & Dallas, Texas

Två städer i Texas ligger på tredje plats, Houston och Dallas. De två är bland de största i staten och fick båda dåliga poäng för sin användning av kollektivtrafik och luftföroreningsnivåer.

Båda är mycket upptagna städer, med Houston som har en av de högsta nivåerna av bilanvändning i landet, medan Dallas också är ett stort transportnav med många motorvägar som konvergerar i staden som också är hem för en stor hamn och en av världens mest trafikerade. flygplatser.

Resmålet med de mest hållbara hotellen

New York, New York – 14.33 %

Att bo på ett hållbart hotell kan bidra till att något kompensera för effekterna som resor kan få, eftersom de anstränger sig för att hålla sin energiförbrukning till ett minimum.

Den stad som har den högsta andelen fastigheter som har markerats som hållbara av Booking.com är New York, med 14.33 %.

Destinationen med högst kollektivtrafikanvändning

New York City, New York – 71.6 % av människorna går, cyklar eller använder kollektivtrafik till jobbet

Att använda kollektivtrafik, gå eller cykla är ett bra sätt att minska ditt koldioxidavtryck, och den absolut lägsta staden är New York.

Här använder 71.6 % av människor något annat än bil för att ta sig till jobbet (eller arbeta hemifrån), och staden har världens största snabbtransportsystem med en operatör, som tillhandahåller 24 järnvägsstationer dygnet runt.

Destinationen med störst förnybar energianvändning

Portland, Oregon – 43.1 % förnybar energiförbrukning

Tyvärr är data om förnybar energi endast tillgänglig på delstatsnivå snarare än stad, men staten där förnybar energi står för den största andelen av förbrukningen är Oregon, med 43.1 %.

Oregons elförsörjning domineras av vattenkraft, med över 80 förnybara vattenkraftanläggningar i staten. 

Destinationen med lägst luftföroreningar

Tucson, Arizona – 4.8 μg/m³ årlig luftförorening

Luftföroreningar är ett allvarligt problem i många städer runt om i landet, men destinationen med den renaste luften är Tucson, Arizona.

Tucson ligger i Arizonas öken och är den näst största staden i delstaten men har i genomsnitt bara 4.8 μg/m³ per år.

Destinationen med lägst ljusförorening

Tucson, Arizona – 3,530 2 μcd/mXNUMX artificiell ljusstyrka

Ljusföroreningar är en form av förorening som kanske får mindre uppmärksamhet, eftersom det inte bara tar bort den vackra natthimlen, utan det gör det också mycket svårare för vissa arter att överleva när de påverkas av så mycket artificiellt ljus.

Än en gång kommer Tucson till toppen här, med staden som etablerade förordningar om mörk himmel redan 1972 för att begränsa nivåerna av ljusföroreningar.

De destinationer med lägst koldioxidavtryck

Houston, Texas & Los Angeles, Kalifornien – 14.6t CO2 per person

Om författaren

Harry Johnson

Harry Johnson har varit uppdragsredaktör för eTurboNews i mer än 20 år. Han bor i Honolulu, Hawaii, och kommer ursprungligen från Europa. Han tycker om att skriva och bevaka nyheter.

Prenumerera
Meddela om
gäst
0 Kommentarer
Inline feedbacks
Visa alla kommentarer
0
Skulle älska dina tankar, vänligen kommentera.x
()
x
Dela till...