flygbolag Flygplats Flyg Breaking International News Breaking Travel News Affärsresa Regeringsnyheter Hälsa nyheter Nyheter Personer ombyggnad Ansvarig Turism Transport Resetrådsnyheter Trendar nu USA Breaking News

Officiellt svar på COVID-19 Delta skadar återhämtningen av flygresor

Officiellt svar på COVID-19 Delta skadar återhämtningen av flygresor
Officiellt svar på COVID-19 Delta skadar återhämtningen av flygresor
Skriven av Harry Johnson

Resultaten från augusti återspeglar effekterna av oro över Delta -varianten på inrikesresor, även om internationella resor fortsatte i en snigels tempo mot en fullständig återhämtning som inte kan hända förrän regeringarna återställer friheten att resa.

Utskriftsvänlig, PDF och e-post
  • Den totala efterfrågan på flygresor i augusti 2021 minskade med 56.0% jämfört med augusti 2019. 
  • Detta drivs helt och hållet av hemmamarknaderna, som minskade med 32.2% jämfört med augusti 2019, en stor försämring från juli 2021.
  • Den internationella passagerarefterfrågan i augusti var 68.8% under augusti 2019, vilket var en förbättring jämfört med en nedgång på 73.1% i juli. 

Du har nu möjlighet International Air Transport Association (IATA) tillkännagav att återhämtningen inom flygresor avtog i augusti jämfört med juli, eftersom regeringens åtgärder som svar på farhågor över COVID-19 Delta-varianten skär in djupt i inrikes resebehov. 

Willie Walsh, IATAär generaldirektör

Eftersom jämförelser mellan 2021 och 2020 snedvrids månadsresultat av den extraordinära effekten av COVID-19, om inte annat anges är alla jämförelser till juli 2019, som följde ett normalt efterfrågemönster.

  • Den totala efterfrågan på flygresor i augusti 2021 (mätt i intäkter från passagerarkilometer eller RPK) minskade med 56.0% jämfört med augusti 2019. Detta markerade en avmattning från juli, då efterfrågan var 53.0% under juli 2019 -nivåerna.  
  • Detta drivs helt och hållet av hemmamarknaderna, som minskade med 32.2% jämfört med augusti 2019, en stor försämring från juli 2021, då trafiken minskade 16.1% jämfört med för två år sedan. Den värsta effekten var i Kina, medan Indien och Ryssland var de enda stora marknaderna som visade en förbättring från månad till månad jämfört med juli 2021. 
  • Den internationella passagerarefterfrågan i augusti var 68.8% under augusti 2019, vilket var en förbättring jämfört med en nedgång på 73.1% i juli. Alla regioner visade förbättring, vilket kan hänföras till ökande vaccinationsnivåer och mindre stränga internationella resebegränsningar i vissa regioner.

”Resultaten från augusti återspeglar effekterna av oro över Delta -varianten på inrikesresor, även om internationella resor fortsatte i en snigels takt mot en fullständig återhämtning som inte kan hända förrän regeringarna återställer friheten att resa. I det avseendet är det senaste amerikanska tillkännagivandet att upphäva resebegränsningar från början av november för fullt vaccinerade resenärer mycket goda nyheter och kommer att ge visshet till en nyckelmarknad. Men utmaningar kvarstår, septemberbokningar tyder på en försämring av den internationella återhämtningen. Det är dåliga nyheter på väg in i det traditionellt långsammare fjärde kvartalet, säger han Willie Walsh, IATAgeneraldirektör. 

Augusti 2021 (% chg jämfört med samma månad 2019)Världsandel1RPKFRÅGAPLF (% -pt)2PLF (nivå)3
Total marknad 100.0%-56.0%-46.2%-15.6%70.0%
Afrika1.9%-58.0%-50.4%-11.5%64.0%
Asia Pacific38.6%-78.3%-66.5%-29.6%54.5%
Europa23.7%-48.7%-38.7%-14.4%74.6%
Latinamerika5.7%-42.0%-37.7%-5.8%77.4%
Mellanöstern7.4%-68.0%-53.1%-26.0%56.0%
Nordamerika22.7%-30.3%-22.7%-8.6%78.6%
Utskriftsvänlig, PDF och e-post

Om författaren

Harry Johnson

Harry Johnson har varit uppdragsredaktör för eTurboNews i nästan 20 år. Han bor i Honolulu, Hawaii, och kommer ursprungligen från Europa. Han tycker om att skriva och täcka nyheterna.

Lämna en kommentar

1 Kommentar