eTV dygnet runt BreakingNewsShow : Klicka på volymknappen (nedre vänster på videoskärmen)
Breaking Travel News Blogg Personer resorts Ansvarig temaparker Turism Uppdatering av resmål Resetrådsnyheter Trendar nu USA Breaking News

Dessa amerikanska nationalparker är de mest underskattade

Dessa amerikanska nationalparker är de mest underskattade
Dessa amerikanska nationalparker är de mest underskattade
Skriven av Harry Johnson

Indiana -sanddynerna är bland de mest besökta nationalparkerna i landet, med 2.3 miljoner besökare 2020, men det verkar som att inte så många människor blev blåsta av sjön, med bara 51% av människorna betygsatte det som utmärkt.

Utskriftsvänlig, PDF och e-post
  • Amerikanska nationalparker som Yosemite och Grand Canyon lockar miljontals besökare årligen.
  • Ny studie har analyserat recensioner av amerikanska nationalparker med färre än 1 miljon besökare om året för att avslöja de mest underskattade.
  • Studien undersökte också de mest överskattade nationalparkerna i USA.

Populära nationalparker som Yosemite och Grand Canyon lockar miljontals besökare varje år, vilket kan göra det svårt för besökare att komma i kontakt med naturen när stigar är trånga och det är köer för utsikt.

Så om du vill fly från folkmassorna och uppleva en av landets bäst dolda pärlor, vilka nationalparker ska du bege dig till?

Ny studie har analyserat recensioner av USA: s nationalparks med färre än 1 miljon besökare om året för att avslöja de mest underskattade nationalparkerna i landet. Studien undersökte också de mest överskattade parkerna i Amerika, med besöksantal över 1 miljon men ändå dåliga recensioner. 

Topp 10 underskattade nationalparker i USA  

RangNationalparkTotalt antal besökare (2020)% av “utmärkta” recensioner
1Glacier Bay, Alaska5,74892.9%
2Kenai Fjords, Alaska115,88289.9%
3Glaciär, Montana5,74888.8%
4Crater Lake, Oregon670,50087.1%
5Redwood, Kalifornien265,17786.2%
6Badlands, South Dakota916,93286.1%
7Sequoia, Kalifornien796,08683.6%
8Torra tortillor, Florida48,54382.9%
8Haleakalā, Hawaii319,14782.9%
10White Sands, New Mexico415,38382.3%

Med tanke på att den ligger långt upp i Alaska är det kanske inte förvånande att se att Glacier Bay bara fick 5,748 2020 besökare 92.9. De som har besökt denna spektakulära park är dock helt klart förälskade i dess majestätiska fjordar och glaciärer och snötäckta berg , med XNUMX% av parkens recensioner på Tripadvisor som beskriver det som utmärkt!

En annan Alaskapark tar andraplatsen, med Kenai Fjords i genomsnitt 89.9% ”utmärkta” recensioner men drygt 100,000 38 besökare om året. Kenai Fjords är hem till Harding Icefield, ett av de största isfälten i landet, som är källan till minst XNUMX glaciärer samt flera fjordar.

Utskriftsvänlig, PDF och e-post

Om författaren

Harry Johnson

Harry Johnson har varit uppdragsredaktör för eTurboNews i nästan 20 år. Han bor i Honolulu, Hawaii, och kommer ursprungligen från Europa. Han tycker om att skriva och täcka nyheterna.

Lämna en kommentar